Stromy, které vypadají napohled zdravě, mohou mít narušené kořeny či kmen. Když přijde vichřice, nevydrží. Nevyvrátí se při náporu větru lípy v krnovských Smetanových sadech? To zjišťují odborníci.

V krnovských Smetanových sadech probíhají v těchto dnech tahové zkoušky stromů. Při zkušebním zatížení koruny napnutým lanem přístroje zjistí, zda stromy, které vypadají navenek zdravě, jsou zdravé také uvnitř.

„Tahová zkouška je přístrojová metoda, která upozorní na rizika případného vývratu stromu. Do konce roku prověříme patnáct stromů," uvedl Dušan Martiník z odboru životního prostředí Městského úřadu Krnov, který má na starosti zeleň.

Vyvrácená lípa vypadala zdravě

Pro testování stromů v sadech se město rozhodlo poté, co loni na podzim silný nárazový vítr vyvrátil před tělocvičnou základní školy na Smetanově okruhu lípu. Strom byl napohled zdravý, ale navzdory tomu se při náporu větru vyvrátil z kořenů. Při prošetřování této události se ukázalo, že důvodem byl poškozený kořenový systém.

Co je to inklinometr a elestometr
„Předpokládáme, že poškození vzniklo v minulosti, v souvislosti s budováním cesty pro pěší. Při pravidelných kontrolách strom nevykazoval žádné vady, v koruně neměl suché větvě a prospíval," uvedl Dušan Martiník.

Při tahových zkouškách speciální přístroje, které ukážou, nakolik je strom poškozen. „Inklinometr ukáže přesný náklon kmene a dva elastometry zjistí, zda dochází k borcení dřeva. Přístroje jsou napojeny do počítače," vysvětlil Dušan Martiník.

Při tahové zkoušce dokážou přístroje náklon kmene změřit na setiny procenta.

Čidla jsou umístěná na kmeni i u kořenů
Zkouška probíhá tak, že se v koruně stromu instaluje zařízení, které pomáhá působit na strom tahem. Čidla na patě kmene ukazují, jak se strom nakloní, další čidla jsou umístěna na kmeni. Důležitým údajem, který se zahrnuje do výpočtů stability, je ale například také objem koruny stromu.

Výsledky se vyjádří v procentech. Prvnímu měřenému stromu vyšel bezpečnostní faktor 137 procent. „To je dobré, dá se říct, že výsledky nad sto procent znamenají dostatečnou bezpečnost. I když 150 procent by bylo lepší," komentuje první výsledky Dušan Martiník.

Tahem se simuluje síla vichřice
Tahová zkouška, při níž se na strom upevní lano a to se postupně natahuje, simuluje nápor větru 130 km v hodině, což je hodnota odpovídající vichřici. Již druhý měřený strom ale dopadl hůře.

„Oproti prvnímu můžeme konstatovat, že v kořenovém systému jsou anomálie," konstatuje s očividným smutkem referent. Vykácení jednoho stromu ohrožuje celou alej, protože stromy ve stromořadí se vzájemně chrání, když je jeden vykácen, naruší to celkovou rovnováhu a odolnost ostatních.

Krnované se o své stromy zajímají
Do konce roku prověří odborná firma 15 stromů podél komunikace až po altán, dalších sedm čekají zkoušky v příštím roce, pokud budou v rozpočtu vyčleněny peníze. Přítomnost pracovníků, stolek s přístroji a napjaté lano vzbudily v pátek pozornost Krnovanů.

Manželé Kvitovi, kteří mají stromy téměř pod okny svého bytu, se přišli dotázat, co se děje. „Jdou na mě mrákoty, co zase vykácíte," obává se výsledků zkoušek Alena Kvitová.

Nutnost stromy prověřit Krnovanka uznává, pamatuje si, jak vypadala lípa, která se loni v sadech vyvrátila. „Viděla jsem, že ačkoli vypadala zdravě, uvnitř byla poškozená," vzpomíná Alena Kvitová, která bydlí poblíž parku od narození a se současnou podobou Smetanových sadů není spokojená.

„Sady zcela ztratily charakter parku. Chybí tady květiny, keře, stala se z toho průjezdní záležitost," hodnotí výsledky nedávné velké rekonstrukce.

Zdroj: bruntalsky.denik.cz